Aktualności

Najważniejsze informacje

APEL DO POLSKIEGO ŚRODOWISKA JEŹDZIECKIEGO

Środowisko Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego spotkało się 20. lipca br na otwartym zebraniu na Torwarze, aby przedyskutować zagadnienia związane z zaplanowanym na 30 lipca w Lesznie Nadzwyczajnym Walnym Zjazdem  Delegatów PZJ.

Dyskusja koncentrowała się na dwóch obszarach tematycznych: proponowanych zmianach w statucie oraz kwestii wyboru prezesa PZJ i uzupełnienia składu zarządu. Po dyskusji i dojściu do zbieżnych wniosków, zwracamy się z apelem do całego środowiska jeździeckiego w Polsce, a zwłaszcza do delegatów na zbliżający się Zjazd, z następującym apelem.

 

W kwestii proponowanych zmian w statucie postulujemy, aby je odrzucić w całości.

Powodem takiego stanowiska jest negatywna ocena pracy Komisji Statutowej. Wynika ona z braku uzasadnienia, które paragrafy zostały zmienione na skutek konieczności dostosowania statutu do zmienionego prawa o stowarzyszeniach i jak się te zmiany mają do poprzedniej ustawy. Nie wiemy też, które zmiany są inicjatywą Komisji Statutowej i jakie przesłanki nią kierowały, przy proponowaniu tych zmian. A przecież każda nowa forma w zapisie statutowym powinna mieć uzasadnienie, aby delegaci mogli w sposób zrozumiały podejmować decyzje i jednocześnie w swoim środowisku z przekonaniem wytłumaczyć sens zaproponowanych zmian.

Liczba wersji statutu z proponowanymi zmianami przedstawianych nam świadczy o tym, że Komisja Statutowa działała naprędce, bez gruntownego przemyślenia materii, z jaką przyszło się jej zmierzyć. Poza tym statut powinien zabezpieczać interes całej społeczności jeździeckiej, a nie tylko jednej grupy, a skład Komisji Statutowej wskazuje, że mogła ona nie być tak obiektywna jak oczekiwano, szczególnie w kontekście rezygnacji dwóch członków komisji na znak protestu przeciwko niewłaściwej formie i zasadom pracy tego zespołu.

W największym zaś stopniu do wystosowaniu tego apelu skłania nas propozycja zapisu paragrafu 58 ustęp 1 (w obecnie obowiązującym statucie – par. 51.1), który zdaniem Komisji Statutowej powinien brzmieć następująco:  „Uchwałę w sprawie przyjęcia statutu lub zmiany statutu podejmuje walny zjazd delegatów większością 2/3 głosów.” Miałoby zniknąć bardzo ważne zabezpieczenie w postaci obecnego zapisu: „…większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy delegatów.”

 

Uchwalenie takiej zmiany byłoby bardzo groźne dla naszego środowiska, mogłoby pociągnąć za sobą trudne do przewidzenia, negatywne konsekwencje. Ze wszech miar nie wolno do tego dopuścić!

W konsekwencji apelujemy nie tylko o odrzucenie tego bubla legislacyjnego, jakim jest projekt zmian w statucie, ale postulujemy, aby zakończyć działalność tej Komisji Statutowej, która nie sprostała zadaniu, a w jej miejsce wybrać nową. Zwracamy uwagę, że zgodnie z ustawą z 25 września 2015 roku „O zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw”, która obowiązuje od 20 maja 2016 roku, stowarzyszenia mają 24 miesiące na to, aby dostosować swoje statuty do zmienionego prawa. A więc do 20 maja 2018 roku. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby w 2017 roku dokonać przemyślanych i szeroko przedyskutowanych w całym środowisku jeździeckim w Polsce zmian w statucie przygotowanych przez nową Komisję Statutową.

W kwestii wyboru prezesa, na kilka miesięcy kończącej się kadencji, stoimy na stanowisku, że powinien nim zostać jeden z obecnych wiceprezesów.

 

Wybór nowej osoby na to stanowisko rozmyje odpowiedzialność obecnego zarządu, którego kadencja kończy się jesienią tego roku. Postulujemy także, aby nie dokooptowywać piątej osoby do zarządu. Skoro obecnemu zarządowi nie było śpieszno przez ponad rok, aby ten vakat uzupełnić wcześniej, to niech tak zostanie.

W związku z tym, gdyby żaden z obecnych wiceprezesów nie zgodził się kandydować na funkcję prezesa, apelujemy, aby zablokować wybór każdej osoby spoza wspomnianej dwójki. W takim wypadku pozostanie obecny układ, czyli trzyosobowy zarząd, z pełniącym obowiązki prezesa jednym z wiceprezesów. Taki układ personalny sprawi, że jesienią będziemy wiedzieć, kogo i za co rozliczać.

Z jeździeckim pozdrowieniem !

 

Warszawa 20.07.2016.