Aktualności

Najważniejsze informacje

Sprawozdanie Prezesa W-MZJ Krzysztofa Tomaszewskiego

Sprawozdanie Prezesa W-MZJ

Walne Zebranie 19.10.2016.

Wprowadzenie do szczegółowego sprawozdania członków zarządu kadencji 2013-2016

 

 

Kadencja władz WMZJ 2013-2016 rozpoczęła się w dniu Walnego Zebrania tj 20 października 2012 odbytego w świetlicy Stowarzyszenia Legia-Kozielska

Na swoim pierwszym posiedzeniu zarząd ukonstytuował się następująco:

Katarzyna Widalska – wiceprezes ds. organizacyjnych

Ireneusz Kozłowski -  wiceprezes ds. sportowych

Paweł Kleszcz – skarbnik

Agnieszka Romszycka – sekretarz

Zbigniew Dukaj - członek

Krzysztof Tomaszewski – prezes (wybierany oddzielnym trybem )

Wobec rezygnacji koleżanki Anetty Orlickiej, do zarządu został dokooptowany kol. Stefan Migdalski, który podjął się funkcji trenera koordynatora W-MZJ.

Zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania, choć nie w zgodności z zapisami ustawowymi, 20 listopada odbyły się zebrania dla wyboru przewodniczącego Kolegium Sędziów W-MZJ i Rady Trenerów W-MZJ. Zostali nimi, kol. Maria Pilichowska i  kol. Jan Ratajczak, tym samym weszli w skład zarządu W-MZJ.

W pierwszym okresie funkcjonowania zarządu wystąpiły poważne trudności wynikające z utraty siedziby i miejsc odbywania zebrań oraz pracy administracyjnej ,co było spowodowane likwidacją Warszawsko-Mazowieckiej Federacji Sportu. Dwukrotnie zebraliśmy się w siedzibie PZJ, raz w biurze Stowarzyszenia Legia-Kozielska oraz kilkukrotnie spotykaliśmy się w miejscach zamieszkania poszczególnych członków zarządu ( za co podziękowanie ), potem skorzystaliśmy z siedziby firmy MIKO. Szczególne podziękowanie dla kol. Agnieszki Romszyckiej, która mimo tych trudności potrafiła utrzymać system rejestracji i licencjonowania na właściwym poziomie. Dużą w też zasługa kol. Doroty Zboińskiej, która w tym względzie okazała duże osobiste zaangażowanie.

Ostatecznie po prawie roku zarząd zdecydował ( III kwartale 2013 ) przyjął propozycję zorganizowania siedziby biura W-MZJ w części lokalu firmy MIKO w Warszawie, przy ulicy Uniejowskiej 6 w dzielnicy Bemowo.

 

 

Wobec utraty oparcia w strukturach Warszawsko-Mazowieckiej Federacji Sportu, zarząd szukał nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy biura, księgowości, prowadzenia rachunków bankowych, dostępu do finansowania sportu wojewódzkiego z funduszy samorządowych wojewódzkich i stołecznych.

Przez krótki okres próbował się tymi zagadnieniami zająć Akademicki Związek Sportowy Warszawy i Mazowsza, ale inne względy spowodowały, że ta jego działalność okazała się nieskuteczna i ostatecznie najsprawniejszym okazał się w tym czasie Szkolny Związek Sportowy Warszawy i Mazowsza, z którym współpraca rozpoczęta  tym okresie trwa do dzisiaj.

W 2013 roku wprowadzony został system konkursów na dofinansowania różnych przedsięwzięć sportowych przez członków W-MZJ i w tym roku przekazano ponad 30 tyś. złotych ze środków własnych na cele określone w regulaminie.

W tym też roku rozpoczęto przygotowania do uczczenia zbliżającego się jubileuszu 50-lecia W-MZJ ( WOZJ ).

Rok 2014 stał pod znakiem obchodów tego jubileuszu.

I tak zorganizowano:

- uroczyste zebranie sprawozdawcze w styczniu 2014 w świetlicy Stow.Legia-Kozielska, w którym uczestniczył min nestor polskiego jeździectwa i przewodniczący Kapituły Odznaczeń pan Władysław Byszewski – wręczono odznaki honorowe PZJ,

- w czasie zawodów Cavaliada 2014 na Torwarze konkurs Grand Prix w ujeżdżeniu odbył się pod patronatem Jubileuszu W-MZJ ( ufundowano puchary i pamiątkowe derki ) oraz zorganizowano stoisko promocyjno-informacyjne, z którego mogli korzystać na swoje potrzeby wszyscy członkowie W-MZJ,

- tydzień potem odbył się Festiwal Sztuki Jeździeckiej ( pod patronatem jubileuszu ) na terenie Centrum Olimpijskiego, pierwsza i jedyna taka impreza w Polsce, jednocześnie promująca sporty konne, tradycję hipologiczną i ekwitacyjną oraz całokształt kultury i obyczaju związanego z jeździectwem poprzez różne formy sztuki artystycznej. Festiwal był wydarzeniem, które znalazło swój wyraz w wielkim zainteresowaniu następnymi edycjami, które odbyły się w następnych dwóch latach z coraz większym sukcesem. Pomysłodawcą festiwalu jest pan Paweł Kleszcz.

-  w czasie MP w skokach w Warce konkurs półfinałowy seniorów klasy CS również odbył się pod patronatem jubileuszu W-MZJ, ufundowano puchary i derki oraz w czasie całej imprezy działało stoisko informacyjne,

 

- także w czasie MP ( CDI ) w ujeżdżeniu w Sowiej Woli w klubie Bobrowy Staw, konkurs Grand Prix również był  patronowany przez W-MZJ w ramach jubileuszu.

- wrześniowe zawody w ramach Dni Kawaleryjskich na hipodromie przy ul. Kozielskiej zawarły w sobie konkurs memoriałowy pamięci generała Michała Gutowskiego, który był również wydarzeniem patronowanym przez W-MZJ w ramach roku jubileuszowego,

- z okazji jubileuszu został wydany biuletyn zredagowany na zlecenie zarządu przez pana Jacka Świgonia i panią Barbarę Krasowską, którego część historyczno-wspomnieniowa oparta była na min fragmentach tekstów Michała Wierusz-Kowalskiego,

- zamknięciem roku jubileuszowego było tradycyjne Uroczyste Zakończenie Sezonu Jeździeckiego na Mazowszu, odbywające się po raz ostatni na terenie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich.

Wobec rozrastania się formy i ilościowego udziału w tej uroczystości zarząd postanowił przenieść tę imprezę do Centrum Olimpijskiego, gdzie już w następnym roku, z dużym powodzeniem się odbyła.

Przy tej okazji składamy najlepsze podziękowanie dyrektorowi Muzeum panu Piotrowi Świdzie, pani Hannie Łysakowskiej kustoszowi Muzeum oraz wszystkim pracownikom za wieloletnią współpracę i gościnę w przepięknych i interesujących wnętrzach Muzeum.

Zgodnie ze statutem naszego związku, we wszystkie pierwsze połowy stycznia każdego roku zorganizowaliśmy Zebrania Sprawozdawcze omawiające poprzedni rok działania związku oraz łączyliśmy te spotkania z organizacją kalendarza sportowego na rozpoczynający się rok/sezon jeździecki na Mazowszu.

Ponadto dwukrotnie ( 2015 i 2016) uczestniczył w imprezie promocyjnej sportu na torze wyścigowym Służewcu w ramach współpracy z samorządem dzielnicy Ursynów, promując i prezentując wszystkie dyscypliny jeździeckie. Tu składam szczególne podziękowanie kol. Sylwii Rychter, za wielki wkład pracy i nasz sukces w tej imprezie.

W czasie kończącej się kadencji zarząd spotykał się zgodnie z wieloletnią tradycją związku, w każdą drugą środę miesiąca. Trzykrotnie takie zebrania odbyły się w innych terminach, co było spowodowane kolizją z terminami ważnych imprez jeździeckich, w których zaangażowani byli członkowie zarządu.

Dwukrotnie zebrania zostały decyzją zarządu odwołane ( w sierpniu 2013 i 2014 roku ) co było motywowane tzw przerwą wakacyjną.

W roku 2013 zarząd postanowił uporządkować sprawy księgowości i nawiązał współpracę z biurem rachunkowym prowadzonym przez panią Sylwię Rychter. Od tego momentu wszystkie formalne, rachunkowe i sprawozdawcze w tym zakresie działania znalazły właściwy i uporządkowany przebieg, a ponadto udało się wyprowadzić te zagadnienia z pewnych zaległości pozostałych po zamieszaniu wywołanym likwidacją Federacji.

Wobec wzrostu liczebności członków związku ( prawie 90 klubów ) i wzrostu uczestnictwa w rywalizacji sportowej, tym samym konieczności coraz lepszej obsługi administracyjnej związku, zarząd podjął w I kwartale 2015decyzję o konieczności zatrudnienia osoby na stanowisko sekretarza związku. Po wielu rozmowach kwalifikacyjnych ostatecznie została zatrudniona, najpierw na okres próbny, a potem na stały etat od 1.09.2015. pani Karolina Malinowska.

W roku 2015 doszło do dwóch zmian funkcji w zarządzie. Najpierw kol. Zrezygnował z funkcji trenera koordynatora związku, a potem kol. Ireneusz Kozłowski poprosił o zwolnienie go z funkcji wiceprezesa ds. sportowych. Obu tych funkcji podjął się kol Zbigniew Dukaj, który pełniąc jeszcze do tego funkcję przewodniczącego WKE, wykazał się wielką determinacją w działaniu na rzecz naszego środowiska i za to min składam Mu serdeczne podziękowanie.

W 2013 roku byliśmy organizatorem zawodów eliminacyjnych OOM, a w latach 2014 i 2015 niektórych dyscyplin takich eliminacji ( np. WKKW w St.Miłośnie, Ujeżdżeniu w Korytach ) wobec niemożności ich odbycia w innych województwach.

W 2015 roku zawody finałowe OOM organizował KJ Poczernin, za co należy złożyć wielkie gratulacje działaczom tego stowarzyszenia i podkreślić, że organizacja i przebieg tych ważnych zawodów został przyjęty z dużym uznaniem przez uczestników. Dzięki min tym bardzo dobrym opiniom i już zdobytemu doświadczeniu zawody finałowe OOM w jeździectwie w roku 2017 odbędą się w Poczerninie.

Przy okazji należy pogratulować szkoleniowcom młodzieży za ich skuteczną pracę i przypomnieć, że corocznie nasze województwo wygrywa rywalizację OOM, a do tego dwukrotnie w ostatnich latach na czele klasyfikacji klubowej znaleźli się nasi członkowie – SKJ Trawers i KJ Centurion.

Należy wspomnieć bardzo pochlebnie o rozwoju inicjatyw w zakresie poszerzania oferty i atrakcyjności imprez jeździeckich poprzez powstanie zawodów cyklicznych, których w ostatnim okresie mamy kilka.

Za pierwszymi organizatorami cykli tj Ligą Mazowsza ( KJ Hippica Polonia) w skokach i Mazovia Dressage Cup ( SKJ Bajardo ) powstały następne ciekawe imprezy: Puchar Sielanki

( w 2016 roku pod nazwą Mazovia Equi Cup ), Otwarty Mazowiecki Puchar Dzieci i Młodzieży, Mazovia Dressage Cup w Korytach, Otwarty Puchar Mazowsza WKKW, Bobrowy Staw Summer JumpOff, Zimowy Puchar Poczernina, czy cykle Halowego Pucharu Warszawy i Mazowsza.

Wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w rozwój jeździectwa, wzrost ilości i jakości imprez sportowych, szkoleń, konsultacji składam w tym miejscu serdeczne podziękowanie i życzę wielu sukcesów i satysfakcji w przyszłości.

Tak samo serdeczne gratulacje i podziękowania dla szkoleniowców: trenerów i instruktorów jeździectwa oraz ich podopiecznym, zawodnikom: amazonkom i jeźdźcom za determinację w osiąganiu coraz wyższego poziomu sportowego.

Należy wspomnieć o zaangażowaniu zarządu w organizację spotkań środowiskowych i zebrań delegatów z Mazowsza na Zjazdy PZJ, co było związane z występującymi i narastającymi problemami funkcjonalnymi władz Polskiego Związku Jeździeckiego. Takich spotkań organizacyjnych było 5 w czasie ostatniej kadencji. Ponadto członkowie zarządu trzykrotnie uczestniczyli w 7 różnych spotkaniach organizowanych przez zarząd PZJ lub też inne nieformalne struktury PZJ.Wyjazd delegatów na Walny Zjazd Nadzwyczajny do Poznania 3 sierpnia 2015 został zorganizowany i częściowo sfinansowany przez W-MZJ.

 

 

PODZIĘKOWANIA:

1.      Dla członków władz Związku - zarządu, komisji rewizyjnej za współpracę i zaangażowanie

2.      Szczególne dla Doroty Zboińskiej za nieocenioną pomoc częstokroć daleko wykraczającą ponad normalny poziom , Katarzyny Widalskiej i Pawła Kleszcza, na których mogłem zawsze liczyć w każdym momencie

3.      Dla Agnieszki Romszyckiej – za cierpliwą i żmudną pracę sekretarza zarządu

4.      Dla Witolda Brodewicza, za szczególne zaangażowanie i pomoc, zwłaszcza w okresie problemów z rejestracją w KRS

5.      Dla pani Sylwii Rychter za świetną współpracę i również zaangażowanie w przedsięwzięcia promocyjne

6.      Dla Piotra Świdy za wieloletnią współpracę ( już 15 lat )

7.      Dla pani Hanny Lato ze Szkolnego Związku Sportowego W-wy i Maz.

8.      Dla Leszka Doraczyńskiego za współpracę, krytyczne i kreatywne stanowisko wyrażane na zebraniach, na piśmie oraz za pomoc wielu organizatorom ( min debiutantom)  w przygotowaniu i przeprowadzaniu imprez

 

 

Krzysztof Tomaszewski

Prezes W-MZJ

Warszawa 19.10.2016.

 

.